Obsah
Erb
Erb: v červenom štíte stojí strieborne - modro odetá žena držiaca v ľavej ruke zlatý cep, pravú ruku má vbok.
Najstaršia písomná zmienka o obci je v donácii kráľa Ladislava IV. z roku 1285. Dedinu Sedikart s chotárom daroval kráľ kláštoru augustiniánov vo Veľkom Šariši. Predtým ju vlastnil neznámy zeman Scego. V písomnostiach z 15.- 16.storočia sa vyskytuje pod maďarským názvom SCEGEKERTHE, ZEDEKERTHE vo význame Scegova Záhrada. Maďarský názov prevzalo okolité slovenské obyvateľstvo a utvorilo nárečový tvar ŠEDZIKART, prípadne SZEDIKERT. Pod týmito názvami sa obec uvádza až do roku 1948, kedy bola premenovaná na Záhradné.
Veľkošarišskému kláštoru patrila dedina až do 30 tých rokov 16. storočia. Potom ju postupne vlastnili šľachtici Vernerovci, Tordaiovci, Orleovci, Loniaiovci a v 19. storočí Dessewfiovci. Sídlisko bolo pomerne rozsiahle, čo dosvedčuje výška portálnej dane v roku 1427, kedy boli sedliacke domácnosti zdanené od 39 port. Obec patrila k najväčším v okolí. Podľa údajov z roku 1600, bolo v dedine 32 obývaných domov, škola, fara a mlyn, o ktorom je správa z roku 1543. Počet obyvateľov od druhej polovice 19. storočia až do polovice 20. storočia sa pohyboval od 547 až do 687 osôb. Obyvatelia sa zaoberali tradičným poľnohospodárstvom a ovocinárstvom. Koncom 19. storočia fungovala v obci tehelňa, liehovar a kameňolom.
Zo sfragistických pamiatok je zachovaný odtlačok pečatidla z roku 1786 na písomnosti z 25.marca 1787. Na odtlačku je v kruhopise uvedené: SIGIL /lum /: POS /sessionis /: SECIKRT : 1786. / v preklade – pečať obce Záhradné /. V pečatnom poli je však symbol dosť nejasný. Na základe obrysov však predpokladáme, že sa jedná o stojatú ženu, čo nám potvrdzuje mladší odtlačok pečatidla z roku 1868. Na tomto odtlačku je vyobrazená žena, držiaca v ľavej ruke cep. Kruhopis znie: SZEDIKERT HELYSÉG HIV./ atal / PECSÉTJE 1868. , čo v doslovnom preklade znamená " úradná pečať obce Záhradné. "
Motív ženy s cepom vyjadruje jednú zo základných činností pri poľnohospodárskych prácach a to mlátenie obilia.
Text a návrh erbu: Jozef Petrovič
Výtvarné spracovanie: Kvetoslava Honzová
Použitá literatúra:
F. Uličný, Dejiny osídlenia Šariša, Košice 1990
Vlastivedný slovník obcí na Slovensku III. Bratislava 1978
Vlajka obce – pozostáva z piatich pozdĺžnych pruhov rovnakej šírky vo farbách červenej, bielej, modrej, bielej a žltej. Ukončená je dvomi zástrihmi.
Symboly obce sú zaevidované v Heraldickom registri Slovenskej republiky pod signatúrou Z – 23/94.